دانشجويان کامپیوتر دانشگاه خيام مشهد

مضرات استفاده از داروهای حجم دهنده و نیروزادر بدنسازی و دیگر ورزش ها(بخش2)
تستوسترون


مصرف این دارو با افزایش مطلوب حجم و قدرت بدنی همراه است اما این نکته را نیز همواره به خاطر داشته باشید که مصرف آن با عوارض جانبی شدید و ناگواری بسیار زیادی نیز همراه خواهد بود. این دارو به سرعت به هورمونهای #### زنانه تبدیل می شود. بنابراین بروز عوارضی نظیر نوک سینه و احتباس آب و املاح در بدن و حتی تجمع چربی در باسن و پاها نیز با مصرف این دارو دور از انتظار نخواهد بود. مصرف این دارو بدون همراهی آن با یک آنتی استروژن قوی، عملا خودکشی محض است. دزهای سنگین این دارو منجر به برزو نارسایی کلیوی و فشار خون بالا در آدمی می شود. نمونه های آمریکایی این دارو که مطمئن تر نیز هستند امروزه در بازارهای جهانی کمیاب شده و در عوض نمونه های ساخت دیگر کشورها که از اعتبار چندانی نیز برخوردار نیستند، بازار دارویی جهان را اشباع کرده است. محلول بودن این دارو در آب کار قلابی سازان را راحت تر کرده است. بنابراین در خرید و مصرف این دارو نهایت دقت را به خرج داده و از اصل بودن دارویی که می خرید، امطمئن شوید و هیکل و دور بازوی فروشنده را دلیل اصل بودن داروهای مغازه اش ندانید. محلول بودن این دارو در آب همچنین امکان و احتمال رشد و تکثیر باکتریهای بیماری زا و خطرناک در داخل آمپولهای این دارو را به شدت افزایش داده است. به این مهم توجه داشته باشید که با مصرف نمونه های نه چندان معتبری که امروزه در بازارهای ایران نیز به فراوانی موجود بوده و از طرف فروشندگانی که به مدد خر تو خر بازار مربی گری ایران خود را خدایان علم پرورش اندام میدانند بوفور تجویز می شود و صد البته قلابی بودن 100 درصد این داروها نیز کاملا واضح است بسیار خطرناک است.

این دارو عموما به صورت آمپولهای 25 میلی گرم در میلی لیتر تهیه و عرضه می شود. دز متوسط و نرمال مصرف این دارو در حدود W الی X میلی گرم در هفته توصیه شده است اما با این وجود، ورزشکاران گاه از دزهای Y الی Z میلی گرم در روز نیز استفاده می کنند.
مصرف و تجویز این دارو در بین ورزشکاران و مربیان و دارو فروشان ایرانی امروزه بسیار زیاد شده و به مرز نگران کننده ای رسیده است.جالب است که همین مربی نماها و قلابی فروشان که به مدد 100،200هزار تومان کارت مربیگری گرفته اند و عالمان جدید علم دارویی بدنسازی نیز حتما هستند(!!!)این دارو بوفور در دوره های حجم استفاده میشود و کاملا مشخص است که این داروی محلول در آب در افزایش سایز عضله تاثیرچندانی ندارد.


افدرين EPHEDRINE

نام تجاري: CAM

معرفي دارو:
افدرين بيش از 50 سال مورد استفاده بوده است. افدرين موجب آزاد شدن نور آدرنالين، ناقل عصبي ميشود و بر گيرنده‌هاي سيستم عصبي تأثير مستقيم دارد. به عنوان گشادكننده برونش مصرف فراوان دارد زيرا عضلات اطراف مجاري هوا را شل مي‌كند و مشكل تنفسي ناشي از آسم، برونشيت و آمفيزم را برطرف مي‌نمايد. براي اين موارد، داروهاي جديد و مؤثرتري جايگزين افدرين شده‌اند. مصرف اصلي افدرين امروزه به عنوان خاصيت ضداحتقاني آن است كه معمولاً بصورت قطره بيني در دسترس است.
قطره‌هاي بيني عوارض جانبي مهمي ندارند اما قرص و شربت آن مي‌توان قلب و سيستم عصبي مركزي را تحريك كند و موجب تپش قلب و اضطراب شود.
مقدار و زمان مصرف: قرص و شربت: 3 بار در روز.

مصرف مقدار اضافي: اگر برحسب تصادف كمي بيشتر مصرف كرديد مهم نيست. اما بطور كلي مصرف زياد اين دارو باعث كم نفسي، تب زياد، غش يا از دست دادن هشياري ميشود به پزشك اطلاع دهيد.

عوارض نامطلوب:
عوارض جانبي قرص يا شربت اين دارو مي‌تواند برسيستم اعصاب مركزي (مثل بي‌خوابي، اضطراب و تپش قلب) عوارض نامطلوبي داشته باشد. اگر آخرين نوبت دارو را قبل از 4 بعدازظهر مصرف كنيد مكن است از بي‌خوابي جلوگيري كند.
نشانه‌ها- اضطراب/بي‌قراري، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه‌ها- بي‌خوابي، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.
نشانه‌ها- آشفتگي ذهني، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.
نشانه‌ها- خشكي دهان/ دستهاي سرد، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.
نشانه‌ها- لرز، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.
نشانه‌ها- مشكلات ادراري، شيوع بندرت،‌موارد مشورت با پزشك همه موارد.
نشانه‌ها- تپش قلب/درد سينه، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد، شرائط ترك دارو، مراجعه به پزشك
تداخل دارويي:
بازدارنده‌هاي اكسيداز مونوامين (MAOIs): با افدرين واكنش مي‌كنند و فشارخون را تا حد خطرناكي بالا مي‌برند


اکسی متالون


این قرص در بازار در واقع نوعی دارو برای بالا بردن سطح کارایی بدن بعد از درمان بیماران سرطانی با شیمی در مانی به حساب می آید و به آنها کمک میکند که بدن و سیستم ایمنی را بازسازی کنند. ولی مصرف آن در پرورش اندام برای اول از همه بالا بردن وزن و حجم عضله و سطح قدرت و توانایی است و مانند بقیه هورمونها هنگام تمرین انرژی را افزایش داده و قدرت را تا حدی بالا میبرد.

اکسی متالون آب وسدیم را در عضله احتباس میکند موجب حجم و وزن میگردد ازضررهای اکسی متالون میتوان به ریزش مو عقیمی پرخاش گری و سرطان پروستات و کبد اشاره کرد. دورهای اکسی را برای آماتورها 33 تا 50 عدد در هر دوره است و برای نیمه حرفه ای ها 100 تا اکسی در دوره میباشد. مصرف اکسی متالون را از روزی نصف شروع کرده و بعد از 5 روز تا یک هفته به یک عدد میرسانیم و به همین ترتین آماتورها مجاز میباشند تا روزی 2 عدد بروند و به همین ترتیب مصرف را پایین می آوریم و لی نیمه حرفه ای ها تا روزی 4 عدد هم پیش میروند
.
اکسی متالون در انواع مخثلف حلال اهمری – عربی الاوی- برگه ای – تایلندی-سبز– زرد و آمریکایی یافت میشوند

تداخل‌هاي‌ دارويي‌: مصرف‌ همزمان‌ اكسي‌متولون‌ با داروهاي‌ ضد انعقاد ممكن‌ است‌باعث‌ افزايش‌ اثرات‌ اين‌ داروها شود.مصرف‌ همزمان‌ با ساير داروهاي‌ سمي‌براي‌ كبد ممكن‌ است‌ باعث‌ تشديد عوارض‌سمي‌ دارو بر روي‌ كبد شود.

عوارض‌ جانبي‌: آكنه‌ يا روغني‌ شدن‌ پوست‌،بزرگ‌ شدن‌ كليتوريس‌ در زنان‌ يا آلت‌تناسلي‌ مردانه‌، خشن‌ شدن‌ صدا در زنان‌،اختلالات‌ قاعدگي‌ و رشد غير طبيعي‌ مو،افزايش‌ نعوظ در مردان‌، تحريك‌ پذيري‌مثانه‌، حساس‌ شدن‌ پستان‌ها وژينكوماستي‌ از عوارض‌ جانبي‌ دارو هستند.و در استفادهای زياد و طولانی مدت آسيبهای برگشت ناپذير کبدی.

موارد منع‌ مصرف‌: در صورت‌ ابتلاء به‌سرطان‌ پستان‌، عيب‌ شديد كار كبد،افزايش‌ شديد كلسيم‌ خون‌ و سرطان‌پروستات‌ نبايد مصرف‌ شود


عوارض جانبي استروئيدها

استروئيدها كلا براي آدمي مضر هستند هيچ داروي بدون عوارض نمي باشد هر كدوم به موازات اثر بخشي كه براي بدن دارنند همون قدر هم مضر هستند .
استروئيدها براي مصارف پزشگي مورد استفاده قرار مي گيرنند كه ورزشكاران براي كارايي بيشتر از اين داروها استفاده مي كنند

عوارض جانبي فيزيكي :

سرطان ، نارساي هاي كبدي و كليوي ، ريزش مو ، بزرگ شدن سينه در مردان ( ژينكوماتيستي ) ، سرطان پروستات ، جمع شدن آب و املاح زير پوست ، كم شدن اسپرم در مردان ، كوچك شدن #### ها ، كلفت شدن صدا در زنان ، ناتواني جنسي ، ايدز ، بيماري هاي قلبي عروقي ، سفت شدن و كوچك شدن سينه ها در زنان ، رشد موهاي زائد در زنان ، جوش هاي پوستي ، افت شديد حجم عضلات بعد از قطع مصرف .
افرادي كه در سن رشد هستند اصلا نبايد از استروئيدهاي آنابوليك استفاده كنند به دليل اينكه استروئيدها مشتقات تستوسترون و ناندرولون مي باشند و افزايش تستوسترون مصنوعي در بدن آدمي باعث كاهش ترشح هورمون رشد مي شود .


عوارض جانبي فيزيولوژيكي :

خشونت ، تجاوزگري ( به خاطر بالا رفتن سطح سرمي تستوسترون ) ، حساسيت ، نوسانات اخلاقي ، بالا رفتن شهوت ، بيماري هاي رواني ، اعتياد ذهني ، پرخاشگري ، افسردگي و....

اينها بعضي از عوارض جانبي استروئيدها هستند . شما مي توانيد تحقيق كنيد كساني كه از استروئيدها به مدت زياد و غير علمي استفاده كرده اند هنوز دارنند با عوارض اين داروها سروكله ميزنند
عوارض جانبي اين داروها در دوره هاي علمي كمتر از مصرف خودسرانه و دوزه هاي سنگين اين داروها مي باشد
عوارض اين داروها شايد همان زمان سراغ فرد نيايد ولي حتما بعد از قطع مصرف دارو و در سن بالا گريبان گيرشان خواهد شد و يك عمر پشيماني را براي اين افراد به دنبال خواهد داشت
مصرف اين داروها ارزش اين را دارد كه سلامتي خود را به خطر بيندازيم ؟
پزشگان هنوز در حال برسي عوارض ناشناخته اين داروها هستند

البته به اين منزله هم نيست هر كس از استروئيدها مصرف كند به اين همه بيماري دچار خواهد شد چه بسيار هم هستند كه استروئيد مصرف كردانند و الان هم هيچ مشكلي ندارنند . اين برمي گرده به نوع اصل دارو ، ژنتيك ، مستعدد بودن بدن فرد براي بعضي از عوارض مانند جوش هاي پوستي


تاثیر منفی استروئید بر مغز نوجوانان
ایسکانیوز ـ تحقیقات اخیر حاکی از آن است که مصرف استروئید تاثیر بسیار بدی بر روی مغز نوجوانان از خود بر جای می‌گذارد.
به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از بی‌بی‌سی محققان آمریکایی که بر روی تاثیر ترکیبات استروئید بر روی موشهای بزرگ تحقیق می‌کردند متوجه شدند وجود این ماده در مغز سبب مهاجمی شدن این حیوان می‌شود.
به اعتقاد آنان تاثیر استروئید حداقل دو سال در بدن باقی مانده و سبب ایجاد تغییرات دائمی در مغز و عصب های رفتاری می‌شود البته کارشناسان انگلیسی اظهار داشته اند که هنوز زمان باقی ماندن تاثیر استروئید در بدن انسان ها به طور کامل ممکن نیست.
قابل توجه است تعداد زیادی از مردم بخصوص جوانان ،‌دوندگان و یا وزنه برداران بسیار زیاد از استروئید استفاده می‌کنند و هنگامی که تصمیم به ترک مصرف استروئید می‌گیرند تاثیرات منفی آن برای مدتی طولانی در مغز آنها باقی می‌ماند.

لازم به ذکر است افرادی که برای طولانی مدت استروئید مصرف می‌کنند دچار نوسان های رفتاری توهم و جنون می‌شوند وعلاوه بر آن ممکن است به ناراحتی های کلیوی فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سکته و سرطان مبتلا شوند و مهم تر از همه مصرف استروئید منجر به افسردگی می‌شودالبته از عوارض روانی پس از قطع مصرف استروئیدها که باعث افت شدید فرد میشود نمی توان چشم پوشی کرد.
+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 15:27  توسط احمد سپاهی  |